Navigacija

Tijelo u trudnoći

Tijekom trudnoće, tijelo prolazi kroz velike promjene od kojih su samo neke vidljive okom. Mnogi znanstvenici tvrde kako postoje dvije skupine trudnica – one koje vole svoje trudno tijelo i one koje ga ne vole.

Tijelo u trudnoći zahtijeva posebnu njegu – od higijene pa do posebnih preparata koji koži daju potrebnu vlažnost (različitih krema i sl.). Trudnice bi trebale zaboraviti duga tuširanja i  kupke u vrućoj vodi jer mogu iscrpiti organizam i izvući hranjive sastojke iz tijela.

Svakako izbjegavajte sintetske parfeme i losione za tijelo jer su proizvedeni na osnovi naftnih derivata i mogu se brzo naći u vašoj i bebinoj krvi i koristite prirodne sapune i šampone. Kod trudnica je poremećena ravnoteža tijela te su sklone geganju, spoticanju ili padanju. Pravilna i kvalitetna prehrana nužna je za majčino i bebino zdravlje.

Trebala bi biti sastavljena od mlijeka i mliječnih proizvoda, mesa, jaja, ribe, povrća i voća, žitarica i proizvoda od žitarica, krumpira i mahunarki, masnoća. Ugljikohidrati su priskrbljivači energije za plod, bjelančevine omogućuju plodu stvaranje i obnavljanje vlastite stanice, a masnoće pomažu pri stvaranju živčanog sustava djeteta.

Nemojte pretjerivati sa slatkišima i unosite u organizam dovoljno tekućine, osobito vode. Trudnice bi se svakodnevno svakako trebale baviti tjelovježbom, osim ako im liječnik nije naredio drugačije. Nekoliko jednostavnih vježbi poboljšat će cirkulaciju, održati gipkost tijela te pomoći da se olakšaju mogući bolovi u leđima.

Fizičke promjene i njega kože

U trudnoći će Vam se udebljati noge, ruke i stražnjica. Zbog povećane težine, vrlo vjerojatno će se pojaviti strije. Stoga je potrebno svakodnevno koristi posebne proizvode koji  potiču vlažnost i elastičnost kože, posebno na grudima, trbuhu i bedrima. Kožu možete njegovati bademovim, uljem pšeničnih klica ili kantarionovim uljem i svakodnevno ga umasirati na kožu nako tuširanja.

tijelo u trudnoćiPosebnu pozornost posvetite grudima i bradavicama jer ih tako pripremate na dojenje. Dojke se povećavaju i postaju osjetljive tijekom prva dva mjeseca trudnoće.

Ponekad se na koži mogu pojaviti i bubuljice, crvenilo ili pigmentacijske mrlje. Vrlo česta posljedica rastezanja kože predstavlja svrbež, osobito na trbuhu.

Kako biste izbjegli reakcije na kemijske sastojke, perite odjeću u blagom deterdžentu bez mirisa i temeljito je isperite. Kad god ste u mogućnosti, držite trbuh otkriven kako bi koža mogla „disati“. Ako je svrbež intenzivan i ako je popraćen sa žutilom kože, morate se javiti liječniku.

Osim toga, koža će Vam biti  zahvalna ako izbjegavate alkohol i cigarete. Što se lica tiče, moguće je kako će mu se izmijeniti konture. Za njegovu njegu koristite prirodne preparate na bazi glicerina.

Ako vam je koža suha, njegujte je blagim gelom za umivanje i hidratantnim mlijekom ili losionom za skidanje šminke. Prečesto umivanje se ne preporučuje jer samo isušujete kožu.  Kosa će Vam postati bujnija i sjajnija u zadnja dva tromjesečja. Ako nikako ne možete izbjeći bojenje kose tijekom trudnoće, koristite prirodne polutrajne boje bez amonijaka i bez peroksida. Nokti će Vam rasti brže, ali mogu biti i krhki i suhi.

Izbjegavajte njihovo lakiranje jer Vam može biti muka od mirisa, a neki smatraju kako aceton može naškoditi djetetu. Budućim majkama se preporučuje korištenje krema za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom, ako Vam je koža osjetljiva, onda se namažite kremom sa zaštitnim faktorom 30 i više. Najbolje je u potpunosti izbjegavati visoke temperature i odmarati u hladovini sa sunčanim naočalama i nekakvim pokrivalom za glavu.

Posljedice

Rastom trbuha, pomiču se organi i pritišću u abdomenu što može rezultirati žgaravicom, kratkoćom daha, problemima s probavom. Rastom maternice koja pritišće trbuh, odlazak na toalet postaje sve češći.

Kod trudnica se kapacitet pluća povećava za 20 posto, dok se kapacitet krvi povećava na 40 posto. Nastojte ne „jesti za dvoje“ jer hrana treba duže vremena kako bi prošla kroz probavni sustav. Napori kroz koje žena svakodnevno prolazi uzrokuju različite infekcije i pojačano znojenje.

Pospanost i umor normalna su pojava i traju sve do kraja trećeg mjeseca, stoga se nastojte odmoriti kad gd Vam se za to pruži prilika. Proširene vene još su jedna u nizu posljedica trudnoće. Naime, njihova se koagulacija povećava što će Vas zaštititi od iskrvarenja pri porodu.